Preoti care au slujit


Sample Image
Preot Petre Chiricuta

Licentiat in Teologie, vine de la Galati si in 1925 infiinteaza parohia "Miron Patriarhul". In anul 1927 pleaca in Italia, la Roma pentru perfectionarea studiilor teologice. In 1930 se intoarce de la Roma si se transfera de la parohia "Miron Patriarhul" la parohia Hagiu din Capitala.


Sample Image
Preot Nicolae Iordanescu

Licentiat in Teologie, preot paroh la parohia Ulmi, Jud. Dambovita, a fost numit protoiereu al Protoieriei Gaesti. In 1927, prin concurs, ocupa postul de preot paroh de la parohia "Miron Patriarhul" din Capitala, pana in anul 1946, dupa care ramane ca preot slujitor.


Sample Image
Preot Ulpiu Petrescu

Licentiat in Teologie, Istorie si Geografie, preot paroh la parohia Balaceanca, Jud. Ilfov. In 1930 este transferat in postul 2 de preot la parohia "Miron Patriarhul". In anul 1946 i se incredinteaza oficiul parohial pe care il detine pana in anul 1972. Un timp a functionat ca preot profesor la Seminarul Monahal de la Manastirea Cernica.


Sample Image
Preot Haralambie Cojocaru

In anul 1940, in postul 3 de preot a fost numit Parintele Haralambie Cojocaru, licentiat in Teologie la Strasbourg, Franta in anul 1932, licentiat la Facultatii de Teologie Ortodoxa la Chisinau si doctor in Teologie Chisinau 1940, profesor la Seminarul Teologic din Ismail, Asistent Universitar la catedra de Noul Testament condusa de Profesorul Iustin Moisescu, devenit ulterior Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane.


Sample Image
Preot Marcel Mihaescu

In anul 1953 in postul 4 de preot este numit Parintele Marcel Mihaescu, licentiat in Teologie la Facultatea de Teologie Bucuresti 1942 si absolvent al Conservatorului de muzica din Bucuresti. A slujit ca preot la parohia Caramidarii de Sus. Ulterior, a fost numit de catre Prea Fericitul Parinte Patriarh Justinian in postul de Consilier Economic la Arhiepiscopia Bucurestilor.


Sample Image
Preot Aurel Costin

Licentiat al Facultatii de Teologie din Bucuresti si a facultatii de Drept 1946. Ulterior a plecat in America.


Sample Image
Preot Neagoe Gheorghe

In anul 1993 este numit in postul vacant de preot, Parintele Neagoe Gheorghe, care a activat ca preot paroh la parohia Fantanele, Jud. Prahova.


Sample Image
Diacon Prof. Dr. Caraza Ioan

In anul 1995 in postul de diacon de la parohia "Miron Pariarhul" este numit parintele diacon prof. dr. Caraza Ioan, Profesor la Facultatea de Teologie din Bucuresi. In 1999 a obtinut titlul de doctor in Teologie. Intre anii1969 – 1972 a facut studii de specializare la catedra de Teologie Patristica in Germania, la Tubingen, Bonn, Koln, Freiburg, etc. A participat la conferinte teologice interconfesionale din tara si la numeroase dialoguri interconfesionale de peste hotare.
Ca Secretar General al Societatii Biblice, a coordonat proiectul traducerii interconfesioale a Bibliei inaugurat in 1998, proiect care a durat 8 ani.
In semn de apreciere deosbita pentru activitatea sustinuta in domeniul stiintei pentru spiritul ecumenic si contributia avuta la intarirea legaturilor interconfesionale, parintelui diacon prof. dr. Caraza Ioan i s-a conferit in anul 2004 din partea presedintelui Romaniei, Ordinul ¨Meritul Cultural¨ Din anul 2007 este conducător de doctorate.


Sample Image
Arhidiacon Mihai Musat

În data de 29 iunie 2016 la Sarbatoarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel, Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, a hirotesit pe parintele diacon Mihai Musat ca arhidiacon pe seama Parohiei "Miron Patriarhul", în cadrul Sfintei Liturghii de la Catedrala Patriarhala. Ridicarea la acest rang bisericesc s-a datorat activitatii desfasurate in timpul unor intalniri internationale, dar mai ales in perioada in care a avut loc Sfantul si Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe.


 

Legături externe