Istoric

Parohia "Miron Patriarhul" a fost infiintata in anul 1925 de catre un vrednic slujitor, preotul Petre Chiricuta. Dupa aceea a venit ca paroh Nicolae Iordanescu si a inceput construirea actualei biserici. Piatra de temelie a impozantului lacas de cult, atat prin marime, cat şi prin arhitectura, a fost pusa in anul 1928, la 6 iunie, in prezenta Reginei Maria si a Patriarhului Miron Cristea.

S-a lucrat in acelasi timp la aceasta biserica si la scoala de alaturi, care este tot ctitorie regala. S-a lucrat cu mult sarg, astfel ca intr-o jumatate de an au fost date la rosu atat biserica, cat si scoala, la 6 decembrie 1928.

Viata lacasului de rugaciune a fost legata de viata cartierului in care a fost ridicat. A fost martorul ororilor razboiului, al bombardamentelor care au afectat cartierul Grivita in cel de-al Doilea Razboi Mondial, dar si al activitatilor filantropice desfasurate aici de parintele Nicolae Iordanescu, care a infiintat o cantina sociala in primii ani de dupa razboi. Erau ajutati in special orfanii si vaduvele de razboi, invalizii si saracii care nu mai aveau case.

Fotografii vechi - biserica si scoala

Legături externe