Sculptura


Mobilierul, stranele, catapeteasma şi amvonul sculptate în lemn de nuc, care împodobesc biserica Sfânta Maria, au fost realizate de sculptorul Grigore Dumitrescu între anii 1931-1934. În anul 1936, biserica a fost vizitată de Mitropolitul Bisericii Antiohiene care a ramas impresionat de arhitectura și de sculptura mobilierului. Tot în acest timp, biserica a fost vizitată și de Mitropolitul Visarion Puiu al Bucovinei, care a apreciat la superlativ sculptura din biserică și l-a angajat pe sculptorul Grigore Dumitrescu sa lucreze mobilierul de la mai multe biserici din eparhia Prea Sfinției Sale.


Prin ornamentaţiea florală, prin supleţe şi prin simplitate artistică, sculptura se încadrează perfect în ambianţa lăcaşului, care efectiv îţi creează impresia unei coborâri a cerului pe pământ. Astfel înfrumuseţat, lăcaşul de rugăciune a fost sfinţit în 1934 de patriarhul Miron al României.


Amvonul este o realizare unică în România, reprezentand Drumul Crucii secvență cu secvență.

Legături externe